top of page

GRUMS

PLANLÆGNINGSGUIDE
 
PROJEKTFORLØB OM
GRUMS

INTRODUKTION

Tidsforbrug: ca. 14 lektioner

Klassetrin: 7. - 9. klasse

Fag: Projektforløbet afvikles i dansktimerne

 

GRUMS er et projektbaseret undervisningsforløb, der sætter fokus på handlekraft og ideudvikling. Rammen for forløbet er FN's verdensmål 12 "Ansvarligt forbrug og produktion". Med udgangspunkt i en virkelig case om tre unge fyre, der genanvender kaffegrums i sæbe, introduceres eleverne for unge rollemodeller, der gør noget for at opfylde verdensmålet her i Danmark.

I casen følger man de tre unge fyre og deres arbejde med at realisere deres ide om at producere sæbe med genanvendt kaffegrums. Casen skal fungere som inspiration for eleverne. Efter at eleverne har sat sig ind i casen, skal de selv igennem et kort projektforløb, hvor de skal udvikle deres egen ide til et produkt, hvor de genanvender kaffegrums. De skal pitche deres ide, udvikle en prototype, arbejde med visuel kommunikation og lære at samarbejde. Forløbet afslutter med en præsentation af deres produkt. Præsentationen sker for resten af klassen og gerne en ude fra, der kan give feedback. 

LÆRINGSMÅL FOR FORLØBET

I dette forløb skal eleverne lære at arbejde med genanvendelse og bæredygtig udvikling. De skal konkret arbejde med, hvordan man kan genanvende kaffegrums i nye produkter som iværksættere. Eleverne skal lære at researche, sætte sig ind i ny viden og omsætte det til en konkret produktide. I forløbet arbejder eleverne både med mundtlig formidling i form af pitch og oplæg, og de arbejder med visuel kommunikation i form af design af logo og emballage. De lærer at udarbejde skitse til en forretningsplan, tænke i målgrupper, behov, anvendelse og relevans. Undervejs i forløbet styrkes eleverne i at kunne samarbejde, træffe fælles beslutninger og bruge det enkelte medlems forcer og interesser, da opgaverne kræver forskellige kompetencer. ​​

​

Forløbet bygger på både danskfaglige kompetencemål og det 21. århundredes kompetencer. 

Eleverne: 

  • opnår viden om verdensmål 12 i forhold til danske muligheder

  • opbygger ny viden og ideer gennem research

  • udvikler og formidler egne ideer både mundtligt og skriftligt

  • kommunikerer visuelt gennem logo og grafisk design

  • eksperimenterer og udarbejde prototyper som eksempler på egne ideer

  • samarbejder om fælles ansvar og beslutninger

​

​

DOWNLOAD PLANLÆGNINGSGUIDE TIL LÆRINGSMÅL

OPBYGNING

Forløbet GRUMS er opbygget i moduler. Det er ikke nødvendigt at inddrage alle moduler, og man kan dermed selv vælge, hvor langt forløbet skal være. Hvert modul bliver gennemgået seperat nedenfor. Vælger man at inddrage alle modulerne, vil forløbet egne sig til at blive brugt i en projektuge, da elevernes arbejde vil blive mere

dybdegående. Ønsker man derimod, at forløbet kun skal strække sig over 1 uges dansklektioner, kan det også lade sig gøre ved, at man udvælger de moduler, man ønsker at lægge vægt på. Start dog altid med modul A, B og C og afslut med modul D og E. Hvilke moduler der inddrages imellem disse er valgfrit og kan selvfølgelig også frit kobles med andre muligheder som ikke er beskrevet her. 

B

C

1

2

Intro - Introduktion til forløbet og FN's 17 verdesnmål herunder specifikt verdensmål 12.5.

​

Casen GRUMS - Eleverne arbejder med multimedielæringscasen GRUMS.

​

Ideudvikling - Eleverne fastlægger i grupper deres egen ide til et produkt hvor de genanvender kaffegrums

​

Pitch - Eleverne skriver en pitch, der formidler deres produktide og visionen bag. Pitchen skal fremføres mundtligt til den endelige præsentation

​

Mock up - Eleverne udvikler en skitse af hvordan deres produkt skal se ud. 

3

4

5

D

E

Design - Eleverne designer firmalogo og emballage design.

​

Materiale og genanvendelse - Eleverne arbejder med bæredygtigt emballage

​

Forretningsmodel - Hvem skal købe produktet, hvor skal det sælges? Eleverne udvikler en skitse til en forretningsmodel

​

Præsentation - Eleverne afslutter projektet med at præsentere deres pitch og resultaterne fra de faser de har arbejdet med under forløbet. 

​

Evaluering - Eleverne får feedback på deres produkt både fra lærer og klassen. 

A

A. INTRO

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

I dette modul skal eleverne introduceres for forløbets overordnede ramme. Rammen omkring forløbet er FN's verdensmål 12 delmål 12.5, der fokuserer på genanvendelse og bæredygtig produktion.

 

Først introduceres forløbet for eleverne, hvad det indeholder og hvad de skal lære. Dernæst præsenteres den overordnede ramme for forløbet FN's verdensmål 12 delmål 12.5:

​

  • Verdensmål 12: Ansvarlig forbrug og produktion

  • Delmål 12.5: Inden 2030 skal affaldsmængden                 væsentligt reduceres gennem forebyggelse, reduktion, genvinding og genbrug.

 

Formålet er at koble verdensmålet med casen og projektforløbet. Især er det vigtigt at diskutere verdensmålets relevans ift Danmark og det lokale. Hvad kan man selv gøre?

Planlægningsguide til intromodulet:

​

​Fælles

  • Præsentation af forløbet - indhold og læringsmål

  • Beskrivelse af forløbets overordnede ramme - Præsentation af FN's 17 verdensmål

  • Diskussion af verdensmål 12, delmål 12.5

Elevopgave parvis

  • Hvad er FN?

Fælles

  • Opsamling på FN opgave

  • Kobling af verdensmål 12 delmål 12.5 til projektforløbet.

  • Diskussion af verdensmål 12 i et globalt, nationalt og lokalt perspektiv

B. CASEN GRUMS

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

I dette modul skal eleverne arbejde med casen GRUMS. De skal orientere sig i multimedieteksten og lytte til interviewene, se videoerne, billederne og læse teksten. Eleverne skal ikke have en opgave i dette modul men blot arbejde med casen individuelt og undersøge den på deres måde. Nogle vælger at se videoerne først, andre læser teksten. Det er individuelt. Når eleverne har været igennem casen samles der fælles op på klassen.

​

Det er nødvendigt at alle eleverne har adgang til PC og høretelefoner eller har mulighed for at lytte til videoerne uden at det generer andre. 

​

Casen finder du her: www.sigla.dk/grums

Planlægningsguide til casen GRUMS:

​

​Fælles

  • Formålet med at arbejde med casen GRUMS

  • Introduktion til casen GRUMS og arbejdet med den

Elevopgave individuelt

  • Alle elever sætter sig ind i casen

Fælles

  • Opsamling på casen

  • Diskussion af indhold - Hvad handler casen om? Hvad lagde de især mærke til? Hvordan arbejder GRUMS med deres ide?

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

I dette modul skal eleverne selv igang med at finde deres egen ide til et produkt, hvor kaffegrums indgår. Der er mange spændende anvendelsesmuligheder med kaffegrums. Researcher man på nettet, kan man finde mange forskellige forslag. Eleverne skal igang med at finde viden om kaffegrums, og derefter skal de selv finde frem til, hvad de synes kunne være spændende at arbejde med. Den ide, eleverne lægger sig fast på i dette modul, er den, de skal arbejde med at udvikle resten af forløbet. 

​

Eleverne inddeles i grupper af 4. 

Planlægningsguide til Ideudvikling:

​

​Fælles

  • Intro - eleverne skal nu selv igang med at arbejde som GRUMS

  • Eleverne inddeles i grupper af 4

  • Opvarmningsøvelse - Hvad er en Fnipsel? 

  • Eleverne får udleveret Ideudviklingsopgave

I grupper

  • Eleverne researcher og udvikler deres ide i grupper

Fælles

  • Grupperne præsenterer deres ide for klassen

1. PITCH

Planlægningsguide til Pitch:

​

I Pitch-opgaven skal eleverne arbejde med:

 

  • Se på GRUMS’s pitch og lad jer inspirere.

 

  • Skriv jeres egen pitch

 

  • Øv jer i at holde den mundtligt og vær opmærksom på at den ikke overskrider tiden. Den må max vare 2 min.

​

Jeres pitch skal indeholde:

​

  • Hvad er problemet der skal løses? I må gerne bruge fakta og tal.

 

  • Hvor stort er problemet? Er det et stort problem for få, eller et lille problem for mange?

​

  • Beskriv jeres produkt/og hvordan det er med til at løse problemet

 

  • Hvorfor er problemet ikke blevet løst endnu? Er der andre der arbejder med at løse problemet?

 

  • Hvordan kan I tjene penge på produktet? Hvem vil købe jeres produkt og hvorfor?

 

  • Hvor og hvordan vil I sælge produktet?

 

  • Hvor bæredygtigt er jeres produkt og hvordan imødekommer det verdensmål 12.5?

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

​

En pitch er en kort, klar præsentation af en ide. Den forberedes skriftligt og fremføres mundtligt og må max tage 2 minutter at præsentere.

​

Formålet med en pitch er, at man på meget kort tid kan få andre til at forstå ideen og få dem til at blive begejstret for den. Selvom en pitch er meget kort, skal den indeholde mange vigtige oplysninger, så folk bliver overbevist om at det er den bedste ide. 

​

Eleverne kan forestille sig, at de møder en person i en elevator og mens man kører op til øverste etage, skal man nå at fortælle alt det man kan om ideen på en overbevisende og struktureret måde.

2. MOCK-UP

Tidsforbrug: 2 lektioner

​

En mock-up er en slags skitse af det produkt, I vil lave. Man laver en mock-up for, at ideen kan blive konkret og omsat fra ord til noget, man kan se og røre ved. 

 

En mock-up kan bygges af alt muligt forskelligt materiale fx pap, papir, modellervoks, tomme dåser, tape, træ, hvad man har mulighed for at bruge til at bygge produktet i skitseform, så man kan danne sig et indtryk af produktet. 

Planlægningsguide til Mock-Up:

​

I Mock-upopgaven skal eleverne arbejde med: 

​

  • Se på hvordan GRUMS undersøger deres ide og lad jer inspirere.

​

  • Overvej hvordan jeres produkt skal se ud. Hvor stort er det? Hvilken form har det? Hvordan skal brugeren håndtere det? Hvad er indholdet?

​

  • GRUMS eksperimenterer både med sæben og emballagen. I kan eksperimentere med kaffegrums, så det ligner det produkt, I vil lave.

​

  • Byg mock'up'en. Det behøver ikke tage lang tid at bygge en mock-up. Den skal ikke pæn og perfekt men illustrere jeres ide med produktet så I bedre kan forklare og præsentere jeres ide for andre.

Tidsforbrug: 2 lektioner

​

Design af logo og emballage er en meget vigtig del af et produkt. Logo og emballage fortæller visuelt gennem farver, bogstaver, grafik og tekst, hvad det er for et produkt I sælger og hvad det er for et firma I er.  

3. DESIGN 

Planlægningsguide til Design:

​

I Designopgaven skal eleverne arbejde med: 

​

  • Se på hvordan GRUMS har arbejdet med deres design og lade jer inspirere.

​

  • Beslut jer for et navn på produktet eller på jeres virksomhed. Find ud af hvad I gerne vil signalere gennem jeres logo. Skal det kun være bogstaver, kun være et symbol eller begge dele? Hvad kan symbolisere jeres virksomhed?

​

  • Hvordan skal emballagedesignet se ud? GRUMS bruger prikker på deres emballage for at illustrere kaffegrumsen. Hvordan skal jeres emballagedesign se ud? Hvad skal der stå på det? Hvilke farver vil I bruge? 

​

  • Tegn logo og emballagedesignet enten på computer eller i hånden. 

4. MATERIALE

Planlægningsguide til Materiale:

​

I Materialeopgaven skal eleverne arbejde med: 

​

  • Se på hvordan GRUMS undersøger deres ide og lad jer inspirere.

 

  • Hvilket materiale skal jeres emballage laves af? Undersøg hvilke muligheder der findes for at bruge bæredygtigt materiale og beslut jer for, hvad I vil bruge til jeres produkt. Argumenter for jeres valg. Hvad er fordelene og hvad er udfordringerne? 

 

  • Hvordan kan I gøre emballagen endnu mere bæredygtigt? Skal jeres produkt have en recycle plan? Dvs. skal emballagen indleveres til forhandleren efter brug, vil I udvikle et pantsystem, eller andet? Beskriv jeres genanvendelsessystem.

​

  • I skal præsentere jeres materialevalg og brug af materiale mundtligt for klassen til den afsluttende præsentation. 

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

Emballage er en stor del af et produkt. Det er derfor vigtigt, at man er bevidst om, hvilket materiale, man bruger til emballagen. I dag er meget emballage lavet af plastik, der produceres af olie, som ikke bæredygtigt. Der findes mange alternativer til traditionelle materialer. I dag er der også mulighed for at genanvende emballage i en form for pantsystemer.  

​

Eleverne skal udarbejde en præsentation af hvilket materiale de vil bruge til emballage i forhold til deres produktide. 

5. FORRETNINGSPLAN

Planlægningsguide til Forretningsplan-modul:

​

I forretningsplanen skal eleverne arbejde med: 

​

  • Hvad er jeres produkt? Beskriv.

​

  • Hvem konkurrerer jeres produkt med?

​

  • Hvordan er jeres produkt anderledes?

​

  • Hvad er værdien af jeres produkt?

​

  • Hvem er teamet bag produktet? Hvad er I gode til?

​

  • Hvem skal I samarbejde med for at få produktet skabt?

​

  • Hvem vil købe jeres produkt? Hvem er målgruppen? Beskriv en typisk kunde fx alder, køn, livsstil.

​

  • Hvor og hvordan kan I sælge jeres produkt?

​

  • Hvor er jeres firma om 3 år?

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

Hvis man har en ide til et produkt, er det en god ide at lave en forretningsplan. En forretningsplan er en måde at få beskrevet sin ide på og undersøge, hvordan den kan blive til virkelighed. Den får en til at blive konkret og finde ud af hvem ideen henvender sig til og hvordan man kan realisere den. 

​

D. PRÆSENTATION

Tidsforbrug: 1-2 lektioner

 

Hver gruppe præsenterer resultaterne af de moduler de har arbejdet med. Har grupperne arbejdet med alle moduler vil de både skulle holde en pitch, præsentere en fysisk mock-up, gennemgå designløsninger og emballage valg med eventuelle pantsystemer, og en forretningsplan. Præsentationerne skal indeholde svar på de spørgsmål der er stillet under hvert modul.

Grupperne skal argumentere for de valg, de har gjort i forhold til deres løsninger.

Giv feedback efter hver gruppe og lad også klassekammeraterne komme med feedback på hvad de synes er godt og hvor grupperne kunne uddybe hvis de skulle arbejde videre med ideen. 

Evalueringen af forløbet er vigtig. I præsentationen kan man vurdere hvordan de har arbejdet med projektet i forhold til de læringsmål, der opstillet for de enkelte moduler. 

Derudover er det vigtigt at få elevernes egne oplevelser af projektforløbet, hvad de fik ud af det og hvordan de oplevede undervisningsforløbet, gruppearbejdet og det faglige indhold. 

E. EVALUERING

bottom of page